ما را دنبال کنید:

آرمان نگار عدالت ایرانیان

ارائه دهنده کلیه خدمات حقوقی

خانه دعاوی وقفی

دعاوی وقفی

به طور کلی هر شخصی که حق وی توسط سایر اشخاص تضیع گردد می تواند جهت احقاق حق در مراجع قضایی اقامه دعوا نماید.

انواع وقف

در وقف نیز خواه وقف خاص یا وقف عام که حقوق موقوف علیهم توسط مدیران وقف یا سایر اشخاص تضییع گردد می توانند دعوای وقفی را مطرح نمایند.

در وقف عام حاکم و در زمان حاضر سازمان اوقاف و امور خیریه این وظیفه را بر عهده دارد و در وقف خاص نیز موقوف علیهم ذینفع بوده و حق اقامه دعوای وقفی را دارند.

در دعاوی وقفی هریک از موقوف علیهم می توانند به تنهایی بر علیه مدیران وقف یا سایر اشخاص اقامه دعوا نمایند و خسارات وارده را مطالبه نمایند.

در وقف خاص که غالباً موقوف علیهم تعداد افراد محدودی می باشند آنان به اجتماع می توانند جهت جبران خسارات وارده علیه مدیران وقف یا اشخاصی که موجب تضیع منافع موقوفه گردیده اند دعاوی وقفی را مطرح نمایند در این حالت تمام موقوف علیهم می توانند به موجب یک دادخواست اقامه دعوا نمایند.

سازمان اوقاف و امور خیریه به موجب قانون اوقاف و امور خیریه در موقوفات عام، و نیز فاقد متولی با نصب متولی و تصویب بودجه سالانه موقوفات از طریق ادارات تحقیق حقوقی و حسابرسی برکار متولیان نظارت داشته و در صورت مشاهده هرگونه تضییع یا تفریط حقوق موقوف علیهم مراتب به ریاست سازمان گزارش و حسب مورد موضوع از طریق مراجع قضایی تحت پیگرد قرار می گیرد.

وکالت دعاوی وقفی

دعاوی وقفی دارای ساختار و پیچیدگی های ویژه ایی میباشد و به جهت پیچیدگی ها و اهمیت خاص دعاوی وقفی باعث گردیده تا شعب خاصی جهت رسیدگی به دعاوی وقفی تعیین گردند.

دعاوی وقفی مستلزم داشتن آگاهی و تسلط بر قوانین و مقررات خاص آن می باشد مانند قانون مدنی ۱۳۰۷، قانون ابطال اسناد و فروش رقبات،آب و اراضی موقوفه ۱۳۶۳، قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه ۱۳۶۳، قانون ابطال اسناد و فروش رقبات، آب و اراضی موقوفه ۱۳۷۱و…. در بسیاری موارد طرح دعاوی وقفی به جهت عدم آگاهی از قوانین و مقررات با شکست موجه می گردد و منجر به صدور قرار رد دعوی و یا قرار عدم استماع دعوا و یا قرار ابطال دادخواست می گردد و همین امر باعث سردرگمی افراد در مراجع قضایی می شود.

برای اینکه در دعاوی وقفی به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید و بتوانید از تضییع حق خود جلوگیری نمائید پیش از طرح دعاوی وقفی با وکیل متخصص در دعاوی وقفی مشاوره نمائید و وکالت دعاوی وقفی را به وکیل متخصص در دعاوی وقفی بسپارید . وکیل دعاوی وقفی به جهت داشتن تجربه و سابقه فعالیت در حوزه دعاوی وقفی احاطه کامل بر دعاوی وقفی داشته و می تواند در کوتاهترین زمان ممکن و به بهترین شکل دراحقاق حق شما گام بردارد و باعث حصول نتیجه دلخواه شما گردد.

موسسه حقوقی آرمان نگار عدالت ایرانیان با سالها سابقه درخشان و تجربه کافی در زمینه دعاوی وقفی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که همگی متخصص در دعاوی وقفی می باشند آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش در حوزه دعاوی وقفی، اعم از مشاوره حقوقی و وکالت دعاوی وقفی می باشد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.